26 червня

Охоронець поля: черга на ліжко, чай з бляшанки і контроль о 4-ій ранку…

З настанням літа на Херсонщині з’являється безліч пропозицій заробити на сезонних роботах. Робітників шукають як сільські господарства, так і підприємства/підприємці на курорти області.

Лише центри зайнятості офіційно вже працевлаштували майже 4 тисячі людей (3 839). Але є й ті, хто працює «на господаря» неофіційно, за усною домовленістю. Ми поспілкувалися з декількома такими працівниками та з’ясували, які обставини змушують їх нехтувати законом та державними гарантіями.

Валерію (імена змінені) до пенсії залишився рік. Але життєві перипетії склалися так, що він залишився без роботи, без житла, та й ще «кредит висить». Тому шукав,  де можна працювати, не хвилюючись про дах над головою, і де більше платять. Та надбати грошей на оренду квартири взимку та якось «дотягнути» до пенсії.

Ось і влаштувався за знайомством до одного фермера охороняти поле. Робота не офіційна, доба через три, зате зарплата вище за середню - 9 тисяч гривень. До того ж пообіцяли забезпечити безкоштовним проживанням і харчуванням.

Але вже на місці Валерію пояснили: одна зміна триває 36 годин, на відпочинок - 12 годин і знову - на поле. Якщо начальник застане сплячим на робочому місці — штраф, вирахують з зарплати 1,5 тисячі гривень. Тобто за усі 36 годин працівник не має перерви на відпочинок.

Зі зручностей в кабінці на полі для охоронця є тільки стілець, світла немає. З засобів особистого захисту — нічого. Чоловік на перший свій аванс поїхав у Херсон та сам купив ліхтарик-електрошокер, бо страшно.

Валерій розповідає, що спочатку було терпимо, адже звик мало спати.  Та вже втома так накопичилася, що  інколи навіть не відчуває, як «виключається». І його вже декілька разів штрафували за те, що задрімав і не чув, як начальник під’їхав. Але вважає, сам винен, бо знав, на які умови погодився працювати:

«Начальник безпеки приїхав перевіряти мене майже о четвертій ранку. - розповідає чоловік — А у ці години ти можеш заснути й не помітити того. Так і я, наче сидів дивився, а тут вже він наді мною стоїть…»

Харчування є, годують обідом з першої, другої та третьої страв. Але - лише раз за добу. Після зміни чоловіка відвозять відпочити до орендованої хатинки, що в селі неподалік від поля. Але спить він на ліжку «позмінно», ділить його з іншими охоронцями. Коли він чергує - спить хтось з напарників і навпаки. «Зручності» на вулиці, а гаряча вода - у літньому душі.

Щоб не голодувати під час чергування, чоловік купує на ринку в селі сало та хліб (бо продукти за такої спеки просто псуються), та на багатті у консервній бляшанці  заварює собі чай.

Але попри таки «незручності» кидати роботу не збирається.

Деякі молоді люди навмисне шукають «неофіційну» сезонну роботу, щоб швидко заробити гроші. Так зробив Ігор*, який працював декілька тижнів барменом в одному з курортних нічних клубів. Гроші хлопцеві були потрібні на придбання авіаквитків. Він вирішив поїхати працювати до Європи, але заощаджень вистачило лише на оформлення робочої візи. Щоб не позичати у родичів чи друзів, хлопець швидко знайшов собі роботу, та ще й поруч з морем. Після першого авансу у 4.5 тисячі гривень він пішов з роботи, адже цих грошей цілком вистачало на авіаквиткок.

Агроном, пожежник-рятувальник, кухар та організатор дискотек — це лише декілька прикладів сезонних робіт, які пропонує Херсонська обласна служба зайнятості. Більше вакансій можна побачити не виходячи із дому в режимі онлайн. Це легко зробити через пошук сайту Державного центру зайнятості, обравши у списку потрібний регіон та позначивши у полі «характер робіт» - «сезонний».

На даний час від роботодавців до обласної служби зайнятості надійшло 4733 вакансій сезонного характеру. У кожному четвертому випадку роботодавець пропонує безкоштовне місце проживання.

Знайшли тимчасову працю на даний момент 3 839 безробітних. Про це повідомила у коментарі онлайн газеті «Вгору» заступниця директора Херсонського обласного центру зайнятості Наталія Португальська.

Список вакансій сезонних робіт у службі зайнятості почали збирати ще наприкінці грудня минулого року. Це потрібно для вчасного підбору фахових працівників, а також дати можливість пройти професійне навчання чи курси з підвищення кваліфікації людям, які стоять на обліку Центру.

Заробітні плати тимчасових робіт з офіційним працевлаштуванням варіюються від 3.5 до 6.5 тисяч гривень. Це менше, ніж пропонують роботодавці за працю без офіційного оформлення, проте саме його наявність захищає працівника державними гарантіями:

"На жаль, сьогоднішнє законодавство не передбачає відповідальності для працівника, який пішов працювати без офіційного оформлення. І я не обмовилася, коли сказала «на жаль», - підкреслила Наталія Португальська — Тому що без офіційного працевлаштування люди втрачають не тільки пенсійний стаж, а й не можуть скористатися страховкою з нещасного випадку та страховим виплатам з безробіття".

Якщо порівнювати з минулим роком, то цьогорічний сезон почався раніше, а кількість сезонних вакансій збільшилася на 12%.